Urmiye Gölü: Dünyanın En Büyük İkinci Tuz Gölü

Dünyanın en büyük ikinci tuz gölü olan Urmiye Gölü’nün kurutulması/ kurumaya terk edilmesinin sonuçlarının sadece tuz üretimdeki kayıplara neden olmakla kalmayacağı aynı zamanda bölgede ekolojik ve sosyolojik bir felaketin de yaşanmasına neden olacağı belirtiliyor. İran tarafından gerekli koruma tedbirlerinin acilen devreye alınmaması durumunda yaşanacak felaketten başta İran, Türkiye ve Azerbaycan’ın büyük zarar göreceğine dikkat çekiliyor.

Urmiye Gölü, tuz rezervi bakımından dünyanın ikinci büyük tuz gölü olsa da bugüne kadar adı pek fazla duyulmamış, nerede olduğu çok bilinmeyen bir göl. İran sınırları içerisinde yer alan, en eski ismi Şikast olarak bilinen Urmiye Gölü, Van ve Sevan Gölleri ile birlikte antik dönemin üç büyük gölünden biri olmasıyla da ayrı bir önem taşıyor.
Bu günlerde Urmiye Gölü hem bölge halkının, hem de sınır ötesi ulusların ve çevrecilerin gündeminde. Onu dünya gündemine taşıyan olay ise elbette kuruması/kurutulmasıyla yaratacağı ekolojik felaketin boyutları…  Urmiye Gölü toplam 37 milyar metreküp su içeriyor ve kuzeyden güneye 135 km, doğudan batıya 18 ila 55 km uzunluğunda, derinliği en fazla 16 metre olarak ölçülüyor. 5 bin 200 km2′lik yüzeyi ile İran’ın en büyük gölü olan Urmiye Gölü, bir köprü ile Tebriz ve Urmiye şehirlerini birbirine bağlıyor. Araştırmalar Urmiye Gölü’ndeki suyun yüzde 60’ının son 10 yıl içinde kuruduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlara göre önlem alınmaması halinde birkaç yıl içinde göl tuzlu bir kara parçasına dönüşecek. Suyun azalması gölün kurumasının kısmi bir nedeni olarak görülse de çevreciler çevrede kurulan barajların, sorunun temel nedeni olduğunu belirtiyor. Gölün kurumasının sadece Doğuda değil aynı zamanda Türkiye ve Azerbaycan üzerinde de olumsuz etkilere yol açacağı belirtiliyor.

Devamını Okumak için … ->

Kategori: DOSYAYorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site